Staw kolanowy: leczenie zachowawcze i pooperacyjne

 

Celem kursu jest przedstawienie kompleksowego procesu leczenia zachowawczego i pooperacyjnego stawu kolanowego. Prawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego zależy od reszty naszego ciała. Dlatego w terapii ważne jest kompleksowe podejście do pacjenta. Na kursie dowiesz się jak całościowo zbadać pacjenta i znaleść przyczynę jego dolegliwości, jak zintegrować prace stawu kolanowego z resztą ciała, jaki wpływ na rekonwalescencje ma prawidłowa dynamika płynowa i praca z przeponami ciała, planowanie procesu rehabilitacji i treningu motorycznego.

Podczas kursu otrzymasz przydatne informacje na temat protokołów rehabilitacji, podziale na poszczególne fazy przed i pooperacyjne oraz prewencje urazów.

Kurs skierowany jest do fizjoterapeutów, lekarzy oraz trenerów personalnych specjalizujących się w treningu medycznym.

Podstawowym celem kursu jest nauka techniki wykonywania ćwiczeń, zdobycie umiejętności ich nauczania oraz kompleksowego planowania i prowadzenia procesu usprawniania u pacjentów z różnymi uszkodzeniami w obrębie stawu kolanowego, ich klasyfikacji, sposobów nieoperacyjnego leczenia. Uczestnik zdobędzie szczegółową wiedzę na temat anatomii i biomechaniki stawu kolanowego oraz role przepony, mięśni brzucha, oraz układu limfatyczno-żylnego w powrocie do sprawności.

Uczestnik kursu nauczy się:

zaplanować cel terapii.

przeprowadzić kompleksowe badanie stawu kolanowego oraz rozgrzewkę i trening funkcjonalny.

zaplanować proces leczenia oraz fizjoterapii (zachowawczej i pooperacyjnej wybranych dysfunkcji w obrębie stawu kolanowego z wykorzystaniem technik fizjoterapeutycznych.

Program kursu:

Dzień 1:

11.00-12.00 Anatomia i biomechanika stawu kolanowego, anatomia palpacyjna

12.00-13.00 Badanie pacjenta (osteopatyczne)

13.00-14.00 Badanie stawu kolanowego:

– badanie manualne
– badanie obrazowe

14.00-18.00 Więzadła: rodzaje uszkodzeń i schemat postępowania

– ACL: fizjoterapia zachowawcza i pooperacyjna, metody rekonstrukcji ACL

– PCL: fizjoterapia zachowawcza

– MCL: fizjoterapia zachowawcza
– LCL: fizjoterapia zachowawca

Dzień 2:

8.00-10.30 Łąkotki: rodzaje uszkodzeń i schemat leczenia

– leczenie zachowawcze
– fizjoterapia pooperacyjna (menisektomia i szycie łąkotki)

10.30-13.00 Chrząstka stawowa: uszkodzenia i schemat leczenia

– metody rekonstrukcji chrząstki stawowej
– postępowanie pooperacyjne

13.00-15.00 Techniki płynowe/drenażowe, igłoterapia sucha, raca z blizną

Dzień 3:

 8.00-14.00 Trening motoryczny: powrót do sportu i prewencja urazów

14.00-15.00 Pytania, zakończenie szkolenia

Cena: 1500 zł

Uczestnicy: max 20 osób

Prowadzący:

Jakub Modliszewski D.O.

Jeden z założycieli Fizjoblog. Absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku fizjoterapia oraz National University of Medical Sciences w Madrycie gdzie uzyskał tytuł Doctor of Osteopathy D.O.  Obecnie w trakcie szkoły Osteopatii Pediatrycznej. W zawodzie od 2008 r.  Fizjoterapeuta Reprezentacji Polski w Futsal U-18, U-19 i U-21 w latach 2015-2019r. Współpracuje z klubami piłki siatkowej, nożnej i ręcznej, z klubami koszykówki i klubami sportów walki.

Rafał Bester

Certyfikowany trener przygotowania motorycznego, związany ze sportem od ponad 20 lat. Zbierał doświadczenie zawodowe zarówno w sportach drużynowych jak i indywidualnych. Aktualnie skoncentrowany na prowadzeniu zawodników piłki nożnej oraz sportów walki. Uczestnik wielu szkoleń z zakresu przygotowania fizycznego i prewencji uraz w sporcie (min. Elite Performance Insitute, Strength & Conditioning Education Center, Remigiusz Rzepka, Ryszard Biernad).